st 20.7.2016

Baník zdolal v derby Vítkovice 3:1

Baník dnes v úžasné kulise porazil v jediné letní přípravě na domácí půdě svého ostravského rivala Vítkovice 3:1. I když městské derby na Bazalech gólově odstartoval hostující Kovařík, domácí postupně přebrali otěže utkání a převahu vyjádřili třemi zásahy Karola Mondeka, Lukáše Luptáka a Jakuba Malého. Zápas sledovalo 2619 diváků.

Skoro vyprodaná hlavní tribuna vytvořila městskému derby navzdory přípravnému rázu utkání ohlušující a skvělou kulisu, které nic neublížil ani vedoucí gól hostů. Namotivovaný soupeř se spoustou bývalých baníkovců v kádru svůj aktivní vstup do utkání v 18. minutě přetavil přesnou hlavičkou Kovaříka, který využil centr zprava.

Baník po rozháraném začátku a nepřesvědčivé dvacetiminutovce konečně zabral. A s tím přišly i šance. Brankář Kostolanský ale dvakrát výborně zakročil proti gólovým pokusům Ožvoldy a Helešice, a teprve do třetice byl krátký na přízemní a umístěnou ránu Karola Mondeka.

Převaha domácího celku ve druhém poločase ještě zmohutněla. Lukáš Lupták v 57. minutě po rychlém brejku do rozvrácené hostující obrany propasíroval míč podél gólmana za čáru a mohl se těšit z prvního gólu v baníkovských barvách. Do vítkovické sítě mohly napadat i další míče, ale Kostolanský zmařil několik příležitostí včetně Mondekova sóla. Večer tak fotbalovou parádou podtrhl až devatenáctiletý odchovanec Jakub Malý. Na velkém vápně si míč drze obhodil do protipohybu vítkovického hráče a pravačkou z šestnáctky ho nádherně zakroutil do levého horního rohu.

Vítkovice mohly porážku zmírnit Krautem, kterého ale bravurně vychytal Chmiel. A z následnujícího rohu se neujala ani hlavička Mikuly, která skončila na břevnu.

VLASTIMIL PETRŽELA: "Dřelo to, co si budeme namlouvat. Už po dvaceti minutách jsem věděl, že tam musí jít Malý, protože tomu chyběla myšlenka. Bylo to takové plácání. Ale Malý tomu pak dal myšlenku a začalo to být lepší. Gól jsme dostali po jednom z jejich dvou centrů. A nebezpečné byly oba, i po tom druhém jsme mohli inkasovat. Z takových šancí, co nedáme gól, to je neuvěřitelné. Ale alespoň, že jsme to zvládli takhle, protože někteří kluci to dohráli se sebezapřením."