ne 24.7.2016

Baník podlehl v přípravě GKS 1:3

Závěrečná příprava Baníku skončila před čtyřmi tisícovkami diváků porážkou 1:3 na hřišti GKS Katowice. Ostravští na lepší výsledek nedosáhli navzdory výrazné převaze ve druhém poločase, ze které se urodil pouze čestný úspěch Matěje Helešice. O příštím víkendu už baníkovce čeká utkání 1. kola MOL Cupu v Dolním Benešově.

Zápas dvou druholigových týmů, kterým fanoušci obou mužstev slavili dvacetileté trvání družby, byl do půle z hostující strany herně vlažný. Statický fotbal nevedl k šancím ani na jedné straně. Až v 25. minutě k ní měl blízko Helešic, ale před bránou těsně nedosáhl na centr Celby. Pak už katowická obrana musela hasit na brankové čáře lob hlavičkujícího Hlinky, jenže z odvráceného balonu následoval brejk do otevřené obrany Baníku a Mandrysz sólo zakončil umístěnou ranou k tyči.

Baník do druhé půle vstoupil se sedmi změnami a začalo se hrát na jednu bránu. Po Luptákově faulu ve vápně se ale pískala penalta a Goncerz z ní v 51. minuty zvýšil na 2:0. Lupták se ale o osm minut později podílel i na kontaktní trefě Baníku: po jeho průniku a zblokovaném pokusu Malého se do míče nekompromisně opřel Helešic a vymetl levý horní roh.

V „silvestrovských“ kulisách plných světelných efektů a pyrotechniky měli hosté až do konce výraznou územní převahu a držení míče, jenže s minimem příležitostí. Scházel jedině vyrovnávací gól. Jednoznačně si ho zasloužil parádní průnik Chvěji, ale jeho krásné sólo přes několik hráčů v 81. minutě zhatil domácí bek, který skluzem na brankové čáře dostal míč do bezpečí.

Gieksa ve druhém poločase vytěžila z minima maximum. Šest minut před koncem po akci zprava dostal Bebenek nabídku na malé vápno a stačilo mu pouze nastavit placírku.

VLASTIMIL PETRŽELA: „Co my děláme za chyby vzadu... Ale musím kluky omluvit, protože jsme hráli s jedním klasickým stoperem a museli jsme si s tím poradit. Bohužel první poločas byl z naší strany o ničem. Druhá půle už se mi líbila. Přišli mladí kluci, začali běhat a dávat si to. Druhá půle už byla velice dobrá, dalo se na to dívat a začalo to vypadat jako fotbal. Bohužel nás strašně trápí ty chyby, což je však dáno tím, že je sestava nestabilní.