ne 28.2.2016

Baník na Slavii vedl, ale nakonec prohrál 1:3

Baníkovci podali zejména v úvodu nedělního utkání 19. kola na hřišti favorizované Slavie Praha sympatický výkon, za který byli odměněni vedoucí brankou Dyjana Carlose de Azeveda. Domácí však v dalším průběhu skóre otočili, o což se třemi trefami zasloužil záložník Tomáš Souček.

Baníkovci nastoupili do zápasu se čtyřmi změnami v základní sestavě, které byly vynuceny absencí kmenových hráčů Slavie Martina Dostála a Roberta Hrubého a také nemocí středního záložníka Richarda Lásika. Do branky se místo mladého Františka Chmiela vrátil uzdravený kapitán Vojtěch Šrom a na post stopera Filip Kaša, na kraji obrany pak hrál Josef Celba a uprostřed zálohy Dyjan Carlos De Azevedo. Pozici defenzivního štítu místo Lásika obsadil Arťom Mešaninov, který debutoval minulý týden proti Zlínu.

Navzdory výrazným zásahům do sestavy se Baník v první půli, především pak v její úvodní části, prezentoval nebojácným výkonem, který korunoval ve 27. minutě De Azevedo. Podařilo se mu využít zaváhání slávistické obrany v čele s brankářem Berkovcem, kterého brazilský ofenzivní hráč šikovně přehodil z hranice velkého čtverce. Pro naše mladé mužstvo to byla zasloužená odměna za několik nebezpečných výpadů, kterými zlobilo defenzivu soupeře, v níž si svoji premiéru proti mateřskému Baníku odbyl stoper Michal Frydrych.

Bohužel, byl to právě on, kdo se mohl se svými spoluhráči radovat v dalších minutách, neboť v rozmezí 32. a 37. minuty kapitána Baníku Šroma dvakrát prostřelil středopolař Souček, který stanovil poločasové skóre na 2:1 ve prospěch domácí Slavie.

Druhá půle nejprve mnoho fotbalové krásy nenabízela, což k naší škodě změnil až v 65. minutě znovu Souček, který se prosadil křížnou střelou z levé strany pokutového území. Mladý slávista tak završil hattrick. Baník na stav zápasu reagoval střídáním, a to symbolicky bratrským. V 70. minutě nahradil na hrotu útoku sedmnáctiletého Ondřeje Šašinku jeho starší bratr, dvacetiletý Jakub, který prakticky celou podzimní část sezóny strávil na marodce.

Ani toto střídání však ke zdramatizování závěru utkání nevedlo. Baník přesto na Slavii odevzdal sympatický výkon, hráči v zápase bojovali od první do poslední minuty, což jistě ocenili i fanoušci, kteří jim dle svých nejlepších tradic vytvořili v "Dole Eden" takřka domácí prostředí. Atmosféra duelu 19. kola byla celkově velice dobrá, na tribuny totiž zavítalo téměř 13 tisíc fanoušků.

Ti mohli v závěru vidět ligový debut celkově již desátého mladého hráče Baníku v této sezóně. Na poslední minuty naskočil do středu zálohy místo Mešaninova devatenáctiletý Adam Karčmář. Proces získávání zkušeností baníkovských mladíků pokračuje přesně za týden zápasem proti Dukle Praha, kterou na ostravském Městském stadionu přivítáme v neděli 6. března od 15:00.

Vlastimil Petržela (FC Baník Ostrava): "Slavia byla jednoznačně lepším mužstvem a vyhrála naprosto zaslouženě. Na obranu našich hráčů musím říct, že nejsem z našeho výkonu zklamaný. Škoda, že se náš brankář před prvním gólem soupeře dopustil takové chyby, protože zápas mohl být zajímavější. Ale přesto je třeba uznat, že Slavia je oproti nám dál, ať už v důrazu, rychlosti či práci s míčem."