so 4.5.2024

Z Edenu bez bodů: Slavia - Baník 5:0

Baníku vstup do nadstavbové části FORTUNA:LIGY nevyšel, na Slavii prohrál. Slezané navíc hráli od 52. minuty bez vyloučeného Abdullahi Tanka, toho domácí dokázali využít a vyhráli 5:0.

Domácí se od první minuty chopili iniciativy, kromě Bořilovy nepřesné hlavičky z páté minuty však Slezané domácí v úvodních dvaceti minutách do ničeho nepustili. Ver 24. minutě přišlo varování. David Douděra z pravé strany nacentroval, Ivan Schranz míč v šestnáctce přizvedl a Lukáš Provod u vzdálenější tyče zacílil do odkryté branky. Videoasistent ale odhalil ofsajd a gól platit nemohl.

Ve 28. minutě už šli domácí do vedení. Jan Bořil naběhl do pokutového území na dlouhý pas, vrátil jej proti noze Schranzovi, jehož bombu Jakub Markovič zázračně vyrazil. Schranz si však doběhl k vyraženému míči a hlavou jej vrátil do sítě.

Zvýšit mohl Douděra, hlavou ale minul, a tak dostal Baník šanci k vyrovnání. Eldar Šehič našel u vzdálenější tyče nabíhajícího Matúše Rusnáka, který však zblízka hlavou přestřelil.

Brzy po pauze domácí náskok zvýšili. Douděrovu přízemní střelu dokázal v šestnáctce Mojmír Chytil tečovat patičkou tak, že míč nasměroval zcela mimo dosah Jakuba Markoviče.

V 50. minutě přišel zlomový moment. Abdullahi Tanko v souboji neúmyslně přišlápl Tomáše Holeše, videoasistent na to hlavního arbitra Szikszaye upozornil a následovalo vyloučení.

Slavia početní výhodu brzy využila. Nejdřív ještě v 53. minutě dokázal Jakub Markovič vyrazit Schranzovu střelu z velké blízkosti. V 56. minutě se ale po rychlé kombinaci ocitl sám před Jakubem Markovičem znovu Schranz, gólman Baníku mu prostor ucpal, Schranz ale poslal míč volnému Václavu Jurečkovi, a ten zblízka nemohl minout – 3:0.

O dvě minuty později našel Schranz přihrávkou na malém vápně Chytila, a ten zblízka zvýšil na 4:0.

Naději na úspěch měla rychlá akce Baníku v 69. minutě, kterou po přihrávce Samuela Grygara zakončil Matěj Šín střelou z nějakých patnácti metrů. O kousek minul branku.

Na konečných 5:0 upravil Douděra, pak měli ještě jednu velkou šanci Ostravané. Radim Šudák si výborně naběhl, probil se před Jindřicha Staňka, ale překonat ho už nedokázal.

JINDŘICH TRPIŠOVSKÝ: "Zápas splnil všechny kritéria velkého zápasu. Baník potvrdil, že se v průběhu sezony hodně zlepšil, je čtvrtý. Hrálo se ve vysoké intenzitě, bylo to nahoru dolů. My jsme byli produktivní, dali jsme góly, jsem rád za výsledek, dobrý výkon i atmosféru, ve které se hrálo."

PAVEL HAPAL: "Utkání rozhodly tři faktory. Zaprvé fakt, že jsme ve 43. minutě nevyužili velkou šanci a nevyrovnali jsme stav, zadruhé nekoncentrovanost na začátku druhé půle a gól na 2:0 a zatřetí červená karta. Zatímco první poločas byl z naší strany slušný, v deseti už jsme Slavii čelit nedokázali."